Prenesena vijest, Glas Slavonije – Magazin
Direktorica HR PSOR-a, doc. dr. sc. Mirjana Matešić u intervjuu za Glas Slavonije osvrnula se na proteklu godinu po pitanju održivosti no, što je poručila svima i idućoj, možete pročitati u nastavku
Protekla godina bila je vrlo intenzivna jer smo, kada je održivi razvoj u pitanju, na svojevrsnoj prekretnici. Naime, kako smo već izvještavali, Europska unija donijela je niz regulativa koje potpuno mijenjaju način kako se gospodarstvo odnosi prema održivom razvoju – kaže dr. sc. Mirjana Matešić, direktorica Hrvatskog poslovnog savjeta za održivi razvoj (HR PSOR), te dodaje:
– Kroz obvezno izvještavanje i izračun udjela održivih djelatnosti u prihodima i investicijama (Taksonomija), potpuno se razotkriva ne samo utjecaj pojedinih poduzeća na održivost nego i način kako oni tim utjecajima upravljaju, odnosno što čine da ih poboljšaju. Kao posljedica, poduzeća će, ako su obveznici, s ciljem usklađivanja s ovom regulativom morati uvesti znatne promjene u načinu upravljanja i strategijama poslovanja. Vrlo je mali broj poduzeća koja su do sada promišljala održivost na strateškoj razini i na njima temeljila poslovne modele i strategije tako da je za većinu ovo velika promjena. Zbog toga smo se u ovoj godini uglavnom bavili edukacijom, kako bismo poduzećima pomogli u procesu učenja, razumijevanja i pripreme za regulativu koja će se početi primjenjivati početkom iduće godine. Učenje i razumijevanje, naravno, nastavlja se i dalje jer će nam trebati sigurno nekoliko godina da dobro primijenimo regulativu koja je iznimno kompleksna. Osobno, vrlo sam optimistična jer smatram da ćemo kao posljedicu njezine primjene ubrzo vidjeti puno pozitivnih rezultata u održivosti gospodarstva RH, ali i cijele Europe.
Još bih napomenula da velike promjene očekuju i naš HRIO – Hrvatski indeks održivosti. Nakon što već 17 godina omogućujemo hrvatskim poduzećima samoevaluaciju utjecaja na održivost te nagrađujemo najbolje, od sada će se poduzeća koja su sudjelovala u upitniku moći prijaviti za certifikat HRIO. Naime, razvili smo standard s pomoću kojeg omogućujemo poduzećima da prođu kroz detaljnu evaluaciju njihovih utjecaja te, ako se potvrdi da su utjecaji opisani u HRIO-u u skladu s praksom, bit će im dodijeljen certifikat HRIO, oznaka koja garantira njihovu predanost održivosti. Očekujemo veliki interes za certifikat jer će on služiti kao dokaz za održive prakse dobavljača, što je, zbog obveze izvještavanja o utjecajima u dobavljačkom lancu za poduzeća u EU, posebno ona koja moraju izvještavati, iznimno važno.
Vaš završni komentar? Koja bi i kakva bila vaša poruka za 2025.?
– Moja poruka za 2025. godinu je da je potrebno nastaviti ulagati napore ponajprije u edukaciju i znanje o tome što je održivost i koji je pristup potrebno primijeniti da se pozitivan učinak ostvari. To govorim zato što svjedočimo da se u prostor edukacije, savjetovanja, pa i revizije ubacuje jako puno neprovjerenih stručnjaka te postoji bojazan da će se pokušati regulatorne zahtjeve reducirati na pojednostavljene box-ticking tablice te da će se izgubiti stvarna svrha i vrijednost procesa koji su propisani. Kada bih mogla nešto o tom pitanju napraviti, iskoristila bih nadolazeću godinu za formalizaciju obrazovanja i kompetencija održivosti kako bismo spriječili paušalizaciju, pojednostavljivanje i banaliziranje ideje. Velika je prilika pred nama, ne smijemo je propustiti jer drugu nećemo dobiti.
#GlasSlavonije #HRPSOR #održivost #održivirazvoj #EKO #HRIO #KOR