U petak, 30. lipnja 2017., u Kući Europe održana je javna rasprava o Povelji o raznolikosti. Javna rasprava održana je u sklopu projekta Povelja o raznolikosti (Diversity Charter), dobrovoljne inicijative Europske komisije s ciljem poticanja tvrtki da implementiraju i razvijaju politike raznolikosti i u svojem poduzeću.
Nakon donošenja prijedloga slogana, vizualnog identiteta, početka izrade mrežnih stranica i sastavljanja samog teksta Povelje, organizirana je javna rasprava na kojoj se govorilo o predloženom nacrtu Povelje i njezinoj provedbi.
Raspravu je otvorila Mirjana Matešić predstavljanjem projekta i predstavila ciljeve Povelje i motive uključivanja Hrvatske u društvo zemalja potpisnica iz Europske unije. Istaknula je kako Hrvatsku u projektu predstavlja HR PSOR koji surađuje s još pet partnerskih organizacija iz Rumunjske i Slovenije pod mentorstvom francuske Povelje o raznolikosti te ciljeve projekta: razvoj, implementacija i promocija instituta Povelje o raznolikosti u periodu od dvije godine.
U projektu je do listopada planirano i imenovanje 3 ambasadora u vidu javnih osoba koje će biti promicatelji Povelje o raznolikosti te razvoj trening modula za trodnevne edukacije za gospodarstvo i javni sektor. Detaljno je predstavila dosadašnje i predstojeće aktivnosti Odbora, napomenula kako se potpisivanje Povelje planira za iduću godinu, a potpisnici, poduzeća iz Hrvatske imati će priliku svoju dobru praksu uvrstiti u Zlatnu knjigu projekta zajedno s ostalim poduzećima iz partnerskih zemalja.
Tena Šimonović Einwalter, zamjenica pučke pravobraniteljice predstavila je pravne i zakonske detalje vezane uz kreiranje Povelje i njezinog sadržaja. Konstatirala je kako su rad i zapošljavanje jedna od tema s kojom se kao institucija najčešće susreću u vidu pritužbi, budući da upravo diskriminacija na tom području na godišnjoj razini čini gotovo 50% pritužbi. Zaključila je izlaganje pohvalivši ideju HR PSOR-a o uključivanju u inicijativu Povelje i razvoja i implementacije modela suzbijanja diskriminacije u sklopu ovog projekta.
Predstavljen je sadržaj teksta Povelje o raznolikosti po točkama te je otvorena rasprava o eventualnim izmjenama i prijedlozima. Za vrijeme predstavljanja teksta Povelje, sudionici su iznosili komentare i prijedloge.
Gotovo svi prijedlozi su prihvaćeni, a konačni tekst Povelje o raznolikosti biti će javno dostupan.