Prilagodila: Nikolina Renić, Izvor: WBCSD
Završetkom još jedne COP konferencije, COP26 u Glasgowu, Peter Bakker, predsjednik i izvršni direktor WBCSD-a, poslao je kratki izvještaj i motivirajuću poruku o eri promjena i progresivnog održivog poslovanja.
„COP26 je bio kao nikada prije i smatrat će se prijelomnom točkom za oporavak globalne klime, u kojoj je 1,5°C dogovoreno kao gornja granica.
Konačni klimatski pakt u Glasgowu je „čaša napola puna“. Radije gledam optimistično, jer je napredak postignut u ključnim područjima kao što je postupno ukidanje neučinkovitih subvencija za fosilna goriva, postupno ukidanje ugljena i zahtjev da zemlje unaprijed ažuriraju svoje nacionalno određene doprinose za COP27 u Egiptu.
Vidjeli smo da je uz temeljne pregovore i javno-privatna suradnja postigla veliki napredak. Kao glavna globalna zajednica vodećih svjetskih održivih poduzeća bili smo ponosni svjedoci vodstva kojima je privatni sektor doprinio klimatskim akcijama u Glasgowu. Poslovni sektor je bio prisutan u većem broju nego ikad prije, kako bi se uključio u razgovore o tome kako dekarbonizirati i pridonijeti obveze na mnoštvo novih načina.
Poslovni Manifest WBCSD-a za Klimatski Oporavak jedan je od izvještaja koje smo pokrenuli na COP26 (uz ostale izvještaje WBCSD-a koja se mogu pronaći ovdje). Manifest je prvi izvještaj u kojemu su najambicioznije kompanije na svijetu svojom zajedničkom porukom ocrtale ono što je potrebno za ubrzanje globalnog klimatskog oporavka. Postavlja 12 akcijskih prioriteta uokvirenih oko smanjenja, uklanjanja i izvještavanja o emisijama te naglašava javno-privatnu suradnju potrebnu za pokretanje klimatskih mjera. Trenutno ne postoji mehanizam za mjerenje doprinosa privatnog sektora globalnom klimatskom oporavku, pa smo, kao dio Manifesta, pozvali na novi mehanizam Korporativnih doprinosa (Corporate Determined Contributions, CDC). Čvrsto vjerujem da bi CDC-i mogli biti istinski pokretači igre i mogu samo ponoviti naš poziv za uvođenjem istih na COP27.
Također smo vidjeli da je financijski sektor također spreman za akciju. Mark Carney najavio je Glasgow Financial Alliance for Net Zero (GFANZ): 100+ trilijuna dolara spremnih za poduzimanje klimatskih mjera u računovodstvene raspodjele kapitala. Došlo je i do povijesnog pokretanja Međunarodnog odbora za standarde održivosti (ISSB), dugo željenog globalnog standarda za otkrivanje održivosti tržišta kapitala (ESG) koji će uistinu postaviti temelje za konsolidaciju i standardizaciju izvještavanja o emisijama stakleničkih plinova. To će biti smjernice za integraciju onoga što korporacije rade i što će financijski svijet cijeniti.
I vidjeli smo da je okoliš postao središnja tema dnevnoga reda kao nikada prije, s cijelim COP danom posvećenim prirodi, ilustrirajući koliko su međusobno povezani izazovi i rješenja između klime i prirode.
No, suvišno je reći da se mora učiniti više ako želimo postići neto nultu, prirodno-pozitivnu i pravednu budućnost za 9+ milijardi ljudi koji će živjeti, unutar planetarnih granica, do 2050. godine.
Nažalost, vidjeli smo da COP26 naglašava ozbiljnost neslaganja i suradnje; ne toliko unutar same konferencije, kao što je to nekada bio slučaj, između vlada i poduzeća, već između sudionika konferencije i 100.000+ prosvjednika na ulicama Glasgowa i diljem svijeta…
Neka bude jasno da ako želimo zaustaviti porast temperature ispod 1,5°C, moramo učiniti godišnji COP uključivim za sve. Moramo graditi mostove. I moramo pomoći ljudima na ulici da vide što poslovni sektor zapravo pokušava učiniti i postići. Samo zajedno možemo uspješno ubrzati klimatske mjere.
Međutim, lansiranjem nove strategije WBCSD-a prošlog mjeseca – jedinstvene za rješavanje tri najhitnija globalna izazova održivosti s kojima se naš svijet suočava (klimatska kriza, gubitak ekosustava i rastuća nejednakost) na međusobno povezan način – i kriterija članstva WBCSD-a, ja sam uvjeren da poslovni sektor može stvoriti maksimalan pozitivan utjecaj na klimu, prirodu i ljude oslobađanjem moći održivog poslovanja i postavljanjem smjernica za sustavnu transformaciju kroz poslovne aktivnosti. Poslovni i financijski sektor sada su spremni za opsežnu akciju. COP26 jasno je naglasio da se nalazimo u vremenu promjena i velikih mogućnosti koje zahtijevaju ubrzano poslovno vodstvo i djelovanje, a pokretači ubrzanja trebaju biti i bit će (velike) tvrtke i tržišta kapitala.“