Provedba Europskog Zelenog Plana – Kako će Europa postati prvi klimatski neutralan kontinent?

21.07.21. | Vijesti

Priredila: Nikolina Renić

U srijedu 14. srpnja, 2021. Europska Komisija objavila je svoj plan za postizanje smanjenja emisije od 55% do 2030. godine te niz prijedloga za prilagodbu svih sektora gospodarstva Europske Unije

Svih 27 država članica EU obvezale su se da će EU pretvoriti u prvi klimatski neutralan kontinent do 2050. Predsjednica Europske Komisije, Ursula Von Der Leyen, predstavila je opsežne prijedloge za suzbijanje klimatskih promjena, upozoravajući na “make-or-break desetljeće” u borbi protiv klimatskih i prirodnih kriza.

Objavljeno je desetak nacrta zakona, koji obuhvaćaju stroža ograničenja industrijskog zagađenja, veće ciljeve obnovljive energije i ambiciozne ciljeve smanjenja emisija iz prometa, a namijenjeni su osiguravanju da EU smanji emisije stakleničkih plinova za 55% do 2030. godine.

Osim toga, obećano je ukupno 72,2 milijarde eura tijekom 7 godina za obnovu zgrada, pristup mobilnosti s nultim i niskim emisijama, pa čak i za potporu dohotka. EK također predlaže ulaganje u obnovu europske prirode, okoliša i ponovni procvat bioraznoliskosti.

Ostali prijedlozi:

  • Posaditi tri milijarde stabala diljem EU-a do 2030. godine, uz veću zaštitu nekih od najstarijih europskih šuma.
  • EU stječe 40% svoje energije iz obnovljivih izvora do 2030., što je nadogradnja na trenutni cilj od 32%.
  • Zemlje članice EU-a trebale bi dobiti obvezujuće ciljeve za povećanje energetske učinkovitosti, s ciljem obnove 3% svojih javnih zgrada svake godine.
  • Smanjene emisije za nove automobile – za 55% do 2030. i 100% do 2035. i time dolazi do kraja uporabe vozila na benzinski i dizelski pogon.
  • Zahtjev za vlade da ubrzaju instalaciju uređaja za punjenje automobile s pogonom bez fosilnih goriva, s ciljem električnih punionica svakih 60 km i punjenja vodika svakih 150 km na cestama EU.
  • Brodovi veći od 5.000 tona koji pristaju u lukama EU potrebni su kupiti dozvolu za onečišćenje („pollution permit“) u okviru sustava emisija. Zrakoplovne tvrtke, koje su predmet trgovine emisijama od 2012. godine u okviru Europskog gospodarskog prostora, izgubit će besplatne naknade do 2027. godine.
  • Dobavljači goriva u zračnim lukama i lukama bit će ovlašteni koristiti “održiva” goriva.

Više informacija možete pronaći ovdje.

 

#hrpsor #EZP #dop #csrd #sdg #cor

Share This