SVJETSKI DAN DJETETA U HRVATSKOJ OBILJEŽAVA I POSLOVNI SEKTOR – Koje su poslovne prakse najbolje uvažile prava i interese djece u Hrvatskoj?

24.11.20. | Događanja, Primjeri dobre prakse

Izvor: Unicef Hrvatska

Zagreb, 20. studenoga 2020. U povodu Svjetskog dana djece danas je Savjetodavni odbor za dječja prava i društveno odgovorno poslovanje na online konferenciji predstavio primjere poslovnih praksi hrvatskih poduzeća odgovornih prema djeci. Uz podršku UNICEF-a i stručno vodstvo mentorica, članica Savjetodavnog odbora, primjere odgovornih praksi mapirali su studenti i studentice Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu vodeći se Načelima o pravima djece i poslovanju. Cilj projekta bio je doznati kako pojedina poduzeća u Hrvatskoj poštuju dječja prava u praksi, jačati vidljivosti poslovnih praksi hrvatskih poduzeća koje uvažavaju prava i dobrobit djeteta i time motivirati ostala poduzeća na aktivniji angažman oko dječjih prava.

U Hrvatskoj živi približno 800 tisuća djece mlađe od 18 godina, što čini oko 20 % ukupnog stanovništva. Gotovo da nema poduzeća koje na izravan ili neizravan način ne utječe na njihove živote. No, rezultati prvog nacionalnog istraživanja o utjecaju poslovnog sektora na dječja prava, koje je pokrenuo UNICEF 2018. godine, pokazali su da je svijest o potencijalnom utjecaju poslovnog sektora na dječja prava u Hrvatskoj relativno niska i mnoga poduzeća nedovoljno razumiju kako mogu podržati ostvarivanje prava djece u praksi.

Stoga je Savjetodavni odbor pokrenuo projekt mapiranja i predstavljanja dobrih praksi u hrvatskim tvrtkama na kojem su studenti po prvi put dobili jedinstvenu priliku upoznati se s temom dječjih prava u poslovanju i povezati se s poslovnim svijetom na konkretnom zadatku. U projektu je sudjelovalo stotinjak studenata koji su napisali studije slučaja o 14 poduzeća: A1 Hrvatska d.o.o., IKEA Hrvatska d.o.o., Telemach Hrvatska d.o.o. (pravni sljedbenik Tele2 d.o.o.), INA – Industrija nafte d.d., IN2 d.o.o, Poslovna inteligencija d.o.o., Privredna banka Zagreb d.d., OTP banka d.d., Arena Hospitalty Group d.d., AD Plastik d.d., Hrvatska elektroprivreda d.d., Jadran – Galenski Laboratorij d.d., Dvokut Ecro d.o.o. i HP – Hrvatska pošta d.d.
Projekt je rezultirao brižljivo prikupljenim poslovnim praksama i politikama u različitim područjima – od radnog mjesta po mjeri djece i obitelji, preko proizvoda i usluga koji podržavaju dječja prava, do doprinosa zajednici i očuvanja okoliša u kojemu djeca rastu i razvijaju se. Također, ova inicijativa pokazala je da postoji prostor za poboljšanja – prvenstveno u području marketinga i oglašavanja prema djeci, jer u ovom mapiranju nisu prepoznate prakse koje bi pokazale više angažmana od zakonski propisanih okvira

U svom osvrtu na trenutno stanje u Hrvatskoj vezano uz poslovne prakse odgovorne prema djeci, predstojnica Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, Regina M. Castillo je rekla: „Svako poduzeće – bilo da je malo ili veliko – izravno ili neizravno utječe na živote djece. Zato je vrlo važno da poslovni sektor kroz svoje svakodnevno poslovanje i pri razvijanju strateških planova ima na umu najbolji interes djeteta. Ponosni smo na ovu inicijativu koja je kroz suradnju s mladima po prvi put pokazala kako neka hrvatska poduzeća provode odgovorne inicijative za djecu i njihove obitelji. Vjerujemo da će izdvojene poslovne prakse poslužiti kao inspiracija i drugim poduzećima da u Hrvatskoj primijene slične inicijative i maksimiziraju rezultate za djecu.“

Sudionici konferencije imali su prilike sudjelovati i u panel-diskusiji na temu društveno odgovornih poslovnih praksi prema djeci i obiteljima u okolnostima COVID-19 pandemije. Predstavljene su prakse tvrtki koje su omogućile bolju usklađenost obiteljskog i poslovnog života i koje su pokrenule inicijative za podršku zajednici.

***
Savjetodavni odbor za dječja prava i društveno odgovorno poslovanje djeluje od 2018. godine kao platforma za razmjenu znanja i dobrih praksi usmjerena k povećanju vidljivosti dječjih prava i, posljedično, boljem poštovanju, zaštiti i ostvarivanju dječjih prava u poslovnoj zajednici. Članovi Savjetodavnog odbora relevantni su nacionalni dionici za društveno odgovorno poslovanje i dječja prava: organizacije koje aktivno zagovaraju DOP u Hrvatskoj (Hrvatska udruga poslodavaca, Hrvatski poslovni savjet za održivi razvoj, Hrvatska gospodarska komora), akademski sektor (Sveučilište u Zagrebu – Ekonomski fakultet u Zagrebu), poslovni sektor (Zagrebačka burza d.d., IKEA Hrvatska d.o.o, Ericsson Nikola Tesla d.d., Hrvatska udruga banaka, Komunikacijski ured Colić, Laco i partneri, Telemach Hrvatska d.o.o. (pravni sljedbenik Tele2), A1 Hrvatska d.o.o., Hrvatska udruga društava za tržišno komuniciranje, Institut zaposlena mama), članovi Mreže mladih savjetnika pravobraniteljice za djecu te Ured UNICEF-a u Hrvatskoj.

Snimku nedavno održane konferencije možete posjetiti ovdje,

dok publikaciju “Sažetak primjera poslovnih praksi odgovornih prema djeci” možete preuzeti na poveznici.

SVJETSKI DAN DJETETA U HRVATSKOJ OBILJEŽAVA I POSLOVNI SEKTOR - Koje su poslovne prakse najbolje uvažile prava i interese djece u Hrvatskoj? Društveno odgovorno poslovanje u Hrvatskoj - Dop.hr

#unicef #unicefhrvatska #pravadjece #primjeridobreprakse #ekonomskifakultet

Share This